Tipy ako jazdiť v lese na jeseň

Jeseň je parádne obdobie na jazdenie, hlavne keď sa príroda vyfarbí. Jesenný deň však môže začať hmlou, prejsť do slnečného dňa keď je fakt teplo a tma v lese padne skôr ako by človek chcel.

Klasické tipy na jazdenie ako vrstvenie, funkčné veci, rukavice, nohy v teple, čiapka na hlavu, svetlá a niečo do dažďa sú základom. Pridávame aj pár iných tipov.

1. Poľovnícka sezóna
Jeseň milujú aj poľovníci, preto sledujte kde sú poľovačky napríklad na http://www.wolf.sk/sk/spolocne_polovacky, iný zdroj sme zatiaľ nenašli ak viete o lepšom dajte nám vedieť na info@ozpedal.sk. Aby ste boli dobre odlíšitelný od zveri, noste výrazné farby – oranžová je najlepšia. Poprípade robte aj hluk, samozrejme s mierou.

2. V listnatom lese spomaľ
V niektorých oblastiach je jeseň pomerne suchá, traily budú teda tvrdé a rýchle. Napadané lístie môžu skrývať vymleté jarky od vody, kusy polien, kamene a iné prekvapenia. Ak trail nepoznáte na 100% percent, jazdite opatrnejšie.

V prípade klasického jesenného počasia s rannými hmlami počítajte že kamene, korene, mostíky – všetko bude šmykľavejšie, preto si dobre vyberajte stopu. Seďte na zadku, aby zadné koleso malo lepší záber a kľudne trochu sfúknite duše prípadne zvážte výmenu plášťov za tie, ktoré lepšie držia v blate. Pozor, tieto však nebudú tak dobre držať na iných povrchoch ako šotolina a pod.

3. Údržba
Prevencia je lepšia ako hasenie problému potom a aj lacnejšia. Brzdové doštičky sa za mokra opotrebovávajú skôr, tak že ich na jeseň kontrolujte častejšie. Na údržbu bajku používajte prípravky ktoré sú na to určené a s mierou. Bežné prostriedky na umývanie riadu obsahujú soli ktoré môžu žrať Váš bajk. Pozor na príliš veľa lubrikantu, ten priťahuje špinu.

4. Navigácia v lese
Zísť z trialu na jeseň v mori lístia je ľahšie ako v hociktorom inom ročnom období. Sledujete preto značky a smerovky. V prípade že zídete z tailu, vrátte sa po svojich stopách a hľadajte značky a stopy niekoho iného.

5. Blatník
Na jeseň sa určite zíde blatník aspoň nad predné koleso. Ak chcete zabiť dve muchy jednou ranou, tak zainvestujte do blatníka od OZ Pedál. Kúpou blatníka podporíte výstavbu a údržbu trailov.