Blížili sa Veľkonočné sviatky a s Jankou sme sa zhodli, že by bolo super ísť sa pobikovať niekam južnejšie a ďalej, kam nechodíme len tak bežne. Po zopár klikoch a prehľadaní najdostupnejších možností, vynoril sa nápad – Sicília s Ryanair. Za 200 euro? Super! …ibaže preprava bajku ďalších 100 euro. „Nevadí, tie si tam požičiame, aspoň nebudeme musieť nacvičovať skladanie do krabíc a pôjdeme do komfortu“. A tak aj bolo.
Idea bola dať si road trip po ostrove a nájsť viaceré fajn spoty, kde sa dá pobikovať. Bolo nám jasné, že tento výlet sa predraží, keďže na ostrove si treba požičiavať nie len biky, ale aj auto, benzín, možno budú potrební aj guidi, atď., no ale nedočkavosť po spoznávaní nového bola silnejšia.
Ostávalo naplánovať približnú trasu road tripu a lokalít, kde budeme bikovať a kde nájdeme požičovne. Našťastie nám Google oznámil, že na Sicílii sa dosť jazdí a sú tam viaceré združenia, organizované vývozy, individuálni guidi, aj požičovne. Lákavo zneli napríklad enduro výlety z Etny, či panoramatické pojazdy na trailoch vtesaných do skalnatých pobreží ostrova Marettimo.
Zabookovali sme si pre istotu dopredu dva celodenné enduro tripy, vrátane guidingu a požičania bikov s chlapíkmi zo Sicily MTB Holiday, ktorí majú naozaj atraktívny web a ešte atraktívnejšie promo video, avšak na naše sklamanie, webová doména im padla pár dní pred naším príchodom a nie a nie sa s nimi spojiť.
Našťastie celý tento výlet bol dosť spontánny a jednou z výhod road tripu vo dvojici je práve flexibilita. Plán cesty sme po príchode preorganizovali a všetku nádej nášho sicílskeho mountainbikingu vložili do MTB rezortu Madonie na severnom pobreží ostrova, pri meste Cefalú, v prírodnej rezervácií Madonie s najvyšími horami na Sicílii. A oplatilo sa 🙂
Je to nedávno vytvorený bike rezort bez lanoviek, čiastočne udržiavaný, ponúka asi 9 stredne náročných tratí s malým sklonom, zato s množstvom veľkých šutrov, koreňov a northshorov. Hore sa šlape po asfaltke. Lokáli Francesco a Danny ponúkajú aj vývozy a požičiavajú rôzne typy bikov (DH bike 50euro/deň, s vývozmi 80euro/deň). Rezervácia sa nachádza nad malebnou dedinkou Castelbuono, asi 16 km od Cefalú a v okolí je aj veľké množstvo XC možností, stačí si nechať poradiť od lokálov, kam ísť jazdiť.
V Cefalú sme si požičali trail biky od Rakúšana Bernda (25 euro/deň) v Kalura hoteli. Jeden deň sme potom jazdili priamo v Madonie MTB parku s nemeckými guidmi a ich kamošmi, ktorých sme spoznali celkom náhodne, keď posedávali blízko požičovne po bajkovačke. Chalani Marci a Jochen trávia každú sezónu pár týždňov na Sicílii, vedú napríklad aj TransSicilien tours, alebo guidujú inde po Európe, zvyčajne týždňové Transalp výlety. Pekný život 🙂
Na ďalší deň sme išli už viac XC túru – vyšlapali sme si z mesta Cefalú na pobreží k najvyššie položenému miestu v okolí, kláštoru Gibilmanna (810 mnm). Odtiaľ sme podľa inštrukcií od guidov našli trail na hrebeni. Najskôr to bola široká zvlnená offroad cesta s panoramatickým výhľadom na pobrežie, z ktorej sme neskôr odbočili na prudko klesajúci kamenistý trail smerom k pobrežiu. Nevideli sme tu veľa single trailov, skôr širších, zato veľmi technických tratí s veľkým množstvom ostrých kameňov (ja som mala na jednom úseku tri defekty) a s prekrásnymi výhľadmi.
Hoci sme toho nestihli veľa, jazdiť na Sicílii bolo dobrodružstvo. Krásne trasy s vyhliadkami na more, divoká zelená ostrovná krajina, kopec zvierat na traili, srdeční a temperamentní Sicílčania, skrátka ideálne podmienky na jedinečný road trip! A keďže Etnu či inú z mnohých stále aktívnych sicílskych sopiek sme pojazdiť nestihli, budeme sa tam musieť vrátiť… Damn! 😉