Rok 2018

Počúvali sme rôzne prívlastky „osmičkových“ rokov. Tak rok 2018 bol pre naše združenie naozaj výnimočný.

V tomto roku sa naše sny začali zhmotňovať. A to po niekoľkoročnom úsilí.

Veď len zvážte. O možnosť prestavby areálu v Petržalke sme sa snažili od roku 2014. Dnes stojí jeho prvá etapa, Bambi line.

Cesta k tomuto výsledku vôbec nebola jednoduchá. Stálo nás to počas prvej polovice tohto roka množstvo síl a energie. Dni osobného voľna, množstvo papierov, podaných grantov a papierovačiek, behania za bagrami a vybavovania dodávok materiálu… Výsledok za to stojí. Ale stále je to iba ochutnávka toho čo nás čaká. A to je najväčší verejný pump trackový areál v strednej Európe. A v srdci najväčšieho sídliska! Bambi je stále preplnená, čo je pre nás potvrdenie toho, že naše snaženie má  význam.

Podarilo sa nám teda realizovať prvú etapu prestavby, ktorá bola konštrukčne najnáročnejšia. Odkopali sme prebytočnú zeminu z pahorka, na jej mieste dnes stojí Bambi line, svoje miesto našiel aj lodný kontajner pre zázemie areálu, pripravili sme pahorok na modelovanie ďalších dráh pre „veľkáčov“. Azda najvýraznejšiu stopu v našej komunite určite zanechala konštrukcia gabiónovej steny pri kontajneri a ručná pokládka horúceho asfaltu v ešte horúcejšom počasí. Na to my kancelárske kvetinky asi spomíname najčastejšie… 😉

Pár čísiel. Podali sme 13 žiadostí o granty v rôznych grantových schémach, uspeli sme 7-krát. Spolu v tomto roku cez náš transparentný účet „prefrčalo“ takmer 16 tis. EUR. Spolu s projektovou dokumentáciou a prípravou staveniska, ktoré sme realizovali v roku 2017, sme do prestavby areálu za dva roky investovali 27 tis. EUR. Väčšina týchto prostriedkov pochádza z grantových schém súkromných spoločností a Bratislavského samosprávneho kraja. Všetky boli poskytovateľom aj riadne a včas vyúčtované. Musíme tak úprimne poďakovať našim priaznivcom, ktorí podporili náš projekt v grantových schémach svojich zamestnávateľov. Ich kompletný zoznam sa nachádza v sekcii Partneri.

Pohľad na stále plnú Bambi line nabíja energiou. Zároveň si uvedomujeme, že na už hotovej časti areálu je potrebné sa venovať ľuďom/deťom, ktoré pritiahla. Čo nám však náročná príprava realizácie jednotlivých častí prestavby neumožňuje. Keď skladáte peniaze na takýto projekt, ktorého rozpočet pri dobrovoľníckom spôsobe realizácie je viac ako 100 tis EUR, z malých čiastok je to naozaj vyčerpávajúce. Potom neostáva čas na to, čo by malo primárne občianske združenie robiť. Lebo stavať športoviská by mal naozaj niekto iný.

Preto chceme v nasledujúcom roku pokračovať a získať čo najviac finančných prostriedkov od partnerov, ktorí by mohli a aj mali výstavbu takýchto športovísk financovať. To znamená osloviť nové vedenia miestnych samospráv, Slovenský zväz cyklistiky, Olympijský výbor a možných súkromných donorov z radov developerov. A tých je v poslednom období na území nášho mesta neúrekom. Jednoducho chceme areál čo najskôr dostavať, aby sme sa mohli venovať vám, ľuďom, ktorí chcú viac a lepšie jazdiť na bajku a chcú k tomu viesť aj svoje potomstvo. Nevieme, aká bude odozva. Snáď sa to podarí. Preto ak máte možnosť pomôcť prostredníctvom svojich zamestnávateľov alebo inak, dajte nám vedieť. Určite podnikneme všetko, aby peniaze boli užitočne investované.

Aj tento cieľ, ale aj  obrovský a neutíchajúci záujem o nami organizované tréningy v blízkom prostredí Malých Karpát a v hale v Šenviciach, nás primäli k snahe zlepšiť a skvalitniť to, čo vám dávame. Preto piati z nás koncom roka absolvovali Trénerskú akadémiu FTVŠ a získali trénerskú kvalifikáciu I. stupňa v oblasti cyklistiky. Navyše sme všetci absolvovali celodňový špecializovaný kurz prvej pomoci a tréning konkrétnych situácií, ktorý pre nás zorganizovala spoločnosť FALCK. Teraz si už naozaj budeme vedieť sebaisto poradiť vo väčšine situácií, ktoré nás môžu na tréningoch stretnúť.

Tréningy, jazdenie, komunitné akcie – to je to prečo sme vznikli, to je to čo nás baví. Veríme preto, že sa nám podarí presvedčiť kompetentných a čo najskôr dostavať areál v Petržalke. Snom naďalej ostáva pump track na Dlhých Dieloch, ktorému s radosťou prešliapavame cestičky k realizácii a ktorý chce postaviť miestne občianske združenie rodičov a priateľov školy pri základnej škole A. Dubčeka. A ešte Vrakuňu prestavať na asfaltový povrch…

Ale dosť bolo snívania! Je čas buchnúť šampáňo a tešiť sa na rok 2019! Veď obzretie sa za výsledkami toho uplynulého je viac ako opojné!